Klaipėdos regioninio sąvartyno teritorijoje, Dumpių kaime pradeda veikti mechaninio rūšiavimo gamykla. Joje planuojama išrūšiuoti pusę visų Klaipėdos regiono atgabenamų komunalinių atliekų. Modernios gamyklos statybos darbus vykdė žinoma šalies statybų bendrovė – UAB „Hidrostatyba“.
Sąvartynai perpildyti, sprendimas: atliekų rūšiavimas
Komunalinių atliekų apdorojimo (rūšiavimo) įrenginiai pastatyti Klaipėdos regiono Dumpių sąvartyno teritorijos šiaurės rytinėje dalyje.
Darbų vykdytojas – UAB „Hidrostatyba“
Darbų pradžia: 2014 spalio 20 d.
Darbų pabaiga: 2015 rugsėjo 30 d.
Projekto vertė – 10,8 mln. eurų. Iš ES struktūrinių fondų jam skirta 8,9 mln. eurų. Likusią dalį finansavo Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC).
Įrangos tiekėjas: SUTCO Recycling Technik GmbH & Co. KG (Vokietija). Visa mechaninė ir techninė įranga atitinka ES Mašinų direktyvos 2006/42/EB reikalavimus.
Atliekų rūšiavimo technologija
Dumpių sąvartyne pastatyto mechaninio atliekų rūšiavimo (MAR) įrenginio paskirtis – iš mišrių komunalinių atliekų srauto atskirti antrines žaliavas (metalus, plastiką, popierių, kartoną, stiklą) ir kitas vertingas medžiagas. Planuojama, kad MAR įrenginys išrūšiuos apie 60% visų antrinių žaliavų, esančių mišrių komunalinių atliekų sraute.
Projektinis įrenginio galingumas 75 000 tonų mišrių komunalinių atliekų per metus. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad Dumpių sąvartyne planuojama surinkti vidutiniškai 125 000 tonų mišrių komunalinių atliekų, nuamtoma dirbti 1-2 pamainomis, priklausomai nuo mišrių komunalinių atliekų kiekio.
Mišrių komunalinių atliekų atskyrimo ir rūšiavimo metu bus atskirtos trys frakcijos:
- perdirbimui tinkamų atliekų (antrinių žaliavų) frakcija;
- degioji kuro iš atliekų frakcija (deginimui);
- netinkamų perdirbimui atliekų frakcija (inertinių atliekų sumaišytų su biomase ir kitomis liekanomis, kurios šalinamos sąvartyne).

MAR įrenginio srautų diagrama
Visą MAR įrenginio technologinę schemą galima suskirstyti į 7 etapus:
- Atliekų paruošimas rūšiavimui
- Atskyrimas būgniniame separatoriuje
- Juodųjų metalų atskyrimas
- Spalvotųjų metalų atskyrimas
- Automatinis PET išrūšiavimas
- Rankinis rūšiavimas
- Pakavimas ir presavimas
MAR operatoriaus UAB „NEG Energy“ direktoriaus pavaduotojas Adolfas Gritėnas gan tiksliai nupasakoja, kaip vyks atliekų rūšiavimas: „Atvežtos atliekos iš pradžių bus susmulkinamos ir nukreipiamos į sijotuvus, kuriuose atskiriamos inertinės medžiagos ir suformuojami du srautai – biologiškai skaidžių ir antrinių žaliavų. Vėliau moderniomis rūšiavimo linijomis surenkamas spalvoto ir juodo metalo laužas, atskirai nukreipiamos ir rankomis išrūšiuojamos antrinės žaliavos – popierius, stiklas, plastikas, tekstilė, mediena ir kt. Išrūšiuoti produktai bus nukreipiami į konteinerius arba į presą, ir, esant poreikiui, supakuojami. Nesupakuoti produktai bus laikomi stoginėje, supakuoti – specialiai įrengtoje aikštelėje“.
Pasak UAB „Hidrostatyba“ projekto vadovo Algimanto Cibutavičiaus, atliekų perdirbimo įrenginių projektas atitinka geriausią šiuolaikinę praktiką, gerai pritaikytas vietos sąlygoms, užtikrina visų technologinių procesų ir įrenginių statybos reikalavimus, eksploatavimą, kontrolę ir priežiūrą.
Moderni atliekų rūšiavimo gamykla atitinka aukštus reikalavimus
Gamyklos pagrindinis pastatas, kuriame veiks atliekų smulkinimo, rūšiavimo, sandėliavimo ir pakavimo linijos, užima 3323,59 m2 plotą, yra 13,5 metrų aukščio. Šalia iškilo ir 390,51 m2 metrų ploto buitinės-administracinės patalpos, skirtos gamyklos personalo reikmėms, taip pat stoginė, bio-filtras, priešgaisrinės talpos, priešgaisrinė siurblinė, nuotekų siurblinė. Numatoma, kad gamykloje dirbs 46 darbuotojai, iš jų 34 – rankinio rūšiavimo vietose.
Projekto vadovas A.Cibutavičius vardija ir kitus „Hidrostatybos“ darbus objekte: atlikti elektros montavimo dalies darbai, šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo, automatikos, gaisrinės saugos dalies, technologinės įrangos montavimo, gerbūvio (įskaitant asfaltavimo darbus ir betoninių aikštelių įrengimą) darbai.
„Statybai buvo naudojamos tik sertifikuotos medžiagos, Vokietijos gamintojo „SUTCO Recycling Technik GmbH & Co. KG“ technologinė, itin inovatyvi įranga ir atskiri jos elementai, tokie kaip infraraudonųjų spindulių (NIR technologija) plastikų atskirtuvas, vibracinis, balistinis įvairių frakcijų (2D, 3D) atskirtuvai“, – pabrėžia specialistas.
Gamyklos pastatas vieno aukšto, karkasinės sistemos. Skersinis rėmas – vieno tarpatramio, sudarytas iš gelžbetininių kolonų ir metalinių santvarų bei sijų. Pamato kolonų jungtis su pamatu – standi. Santvaros ir sijos su kolonomis bei ryšiai sujungti šarnyriškai. Pastato pastovumą užtikrina vertikalūs, horizontalūs ryšiai bei denginio ištisinis paklotas.
Pastato kolonos gelžbetoninės, standžiai sujungtos su rostverku. Stogo laikančiosios konstrukcijos – metalinės santvaros ir sijos. Atraminiai santvarų ir sijų su kolonomis mazgai – šarnyriniai. Stogas dengtas rulonine danga. Išorinėms gamyklos sienoms naudotos „Sandwich“ tipo daugiasluoksnės plokštės. Grindys – monolitinės betoninės.
Vėdinimas ir oro taršos prevencija
Atliekų rūšiavimo platformose buvo įdiegta vėdinimo sistema, kuri tiekia švarų (ir pašildytą) orą į patalpą. Prie rūšiavimo konvejerio įdiegta oro ištraukimo sistema, kurios dėka iš patalpų pašalinami oro teršalai ir nemalonūs kvapai.
Kadangi mechaninio atliekų apdorojimo metu susidarys kietosios dalelės, jų patekimo į aplinką prevencijai numatomi naudoti kietųjų dalelių filtrai. Taršos kvapais problemą numatyta spręsti iš konteinerių išeinantį orą surenkant ir nukreipiant į biofiltrus.
Apdorojus komunalines atliekas mechaniškai yra ne tik gerinamas aplinkos apsaugos lygmuo, bet svarbiausia – pasiekiamas sąvartyno ilgaamžiškumas. Gamykloje yra atskiriamos ir antrinės žaliavos, kurios, jas perdirbus, gali būti panaudojamos antrą kartą. O netinkamos perdirbimui, bet energetinę vertę turinčios atliekos, yra pristatomos į UAB „Fortum Klaipėda“ deginimo įrenginius, kur yra paverčiamos naudinga šilumos ir elektros energija.
„Hidrostatyba“ – socialiai atsakinga įmonė, statydama aplinkosauginius objektus sėkmingai plėtoja draugiško požiūrio į aplinką koncepciją. Pastačius Klaipėdos komunalinių atliekų mechaninio rūšiavimo gamyklą bus pasiekti tiek Europos Sąjungos, tiek Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyti tikslai – kuo mažesnis komunalinių atliekų patekimas į sąvartyną“, – sako įmonės generalinis direktorius Algirdas Žukauskas.