The Shard yra su Tekla BIM programine įranga projektuotas Aukščiausias pastatas Vakarų Europoje, kurio kristalinis fasadas akivaizdžiai transformavo Londono panoramą su savo daugiafunkciniu, 310 metrų aukščio vertikaliu miestu. Bendras pastato plotas – 111,000 kv. m.
Pastate įsikūrė aukštos kokybės biurai, visame pasaulyje žinomi restoranai, 5 žvaigždučių Shangri-la viešbutis, išskirtiniai gyvenamieji apartamentai ir sostinės labiausiai mėgstama apžvalgos aikštelė, siūlanti 360° panoramą. Projekto užsakovas – kompanija Sellar Property, architektas – Renzo Piano, generalinis rangovas – Mace.
Aukščiausias pastatas. Hibridinė plieno ir betono konstrukcija
Dangoraižio konstruktyvas – mišrus, kurį sudaro plieninės ir gelžbetoninės konstrukcijos. Plieninės konstrukcijos buvo naudojamos nuo pirmojo iki 40 aukšto, gelžbetonio konstrukcijos įsiterpia iki 69 aukšto, o toliau, iki pat smailės viršaus, – vėl plieninės konstrukcijos. Vidurinės betoninės konstrukcijos panaudojimas suteikė galimybę įrengti plonesnes perdangas, todėl buvo galima įterpti papildomus du aukštus naudingojo ploto.
Mišrus konstruktyvas pasirinktas ir sumontuotos taip, kad nereikėtų įrengti masyvių amortizatorių, todėl klientui buvo sutaupyti 3 papildomi aukštai, kuriuose turėtų būti sumontuoti įrengimai.
Šoninį pastato pastato stabilumą užtikrina vertikali šerdis, sudaryta iš gelžbetoninės centrinės kolonos, sutvirtintos santvaromis ir ryšiais 66 – 69 aukštuose, įtraukiant pastato perimetro kolonas. The Shard pastate panaudoti ypač pažangios technologijos stiklai, turintys labai mažą kiekį geležies, kuris, paprastai, duoda žalsvą atspalvį.
Kompanija RPBW kurdama reikiamą stiklą fasadui užtruko net tris metus, tačiau įdirbis atsiperka su kaupu. Pastatas atspindi natūralią šviesą, tačiau tuo pat metu yra ir permatomas, neatstumiantis.
Modulinis požiūris
500 tonų ir 66 metrų aukščio pastato smailės statyboms įmonės WSP ir Mace pasitelkė naujausias inžinerines galimybes. Visa smailė buvo padalyta į 460 modulių, kurie pirmiausia buvo surenkami ant žemės, o tik vėliau kranu pakeliami ir montuojami pastate. Tokiu būdu buvo sutaupyta daugybė sekinančių ir pavojingų darbo valandų dideliame aukštyje.
Modulių planavimas tapo sudėtingu procesu, nes didžiausiame aukštyje galėjo dirbti kranas, kurio keliamoji galia 7 tonos. BIM modelio dėka, kiekvienas modulis buvo suskaidytas taip, kad atitiktų pagrindines pastato komponentus – grindis, laiptus, sienas. Tačiau, jeigu komponentai buvo per dideli, jie buvo keliami dalimis.
Sudėtingumas derinamas su estetika
Dėl unikalios ir sudėtingos formos The Shard projektavimas kėlė nemažai rūpesčių. Siaurėjančių plokščių sijų modeliavimas atliktas naudojant naujausią Tekla Structures programinės įrangos versiją, kuri leido modeliuoti bendrą kompleksinę konstrukciją, o ne 4 atskiras sijas.
Dangoraižio statybinės informacijos valdymas tapo tikru iššūkiu. Tai buvo padaryta padalijant pastatą į keletą mažesnių modelių ir tada sujungiant atgal į vieną pagrindinį modelį tam, kad būtų patikrinta bendra informacija.
Didžioji dalis plieninių konstrukcijų yra matoma plika akimi dėl įstiklinto eksterjero, todėl konstrukcijų sujungimai ir apdaila turėjo būti estetiškai malonūs. Plieninių konstrukcijų jungtys, techniniam įvertinimui, architektui buvo siunčiamos, naudojant Tekla BIMsight programinę įrangą.