Eifelio bokštas – progreso, turizmo, meilės ir laisvės simbolis
„Laikinas“, revoliucijos šimtmečiui pažymėti skirtos Pasaulinės parodos Paryžiuje eksponatas, Eifelio bokštas, pastatytas per du metus du mėnesius ir penkias dienas, laikotarpiu 1887 – 1889 m, maža to, kad stovi iki šių dienų, jo „nebuvimas“ nebeįsivaizduojamas. Tai dažniausiai lankomas turistinis objektas Pasaulyje, kurį kasmet aplanko apie 7 mln. turistų, tarp kurių daugiausia – pačių prancūzų (10.4%).

Alexandre Gustave Eiffel
Pasidomėjus „Eifelio“ atsiradimo istorija, išaiškėja, kad bokštas pavadintas prancūzų inžinieriaus Gustavo Eiffelio (Alexandre Gustave Eiffel) vardu buvo suprojektuotas ne jo asmeniškai, o jo darbuotojų, Émile Nouguier ir Maurice Koechlin, o patobulintas architekto Stephen Sauvestre. Užpatentavo projetą Gustavas Eiffelis.
Gustavas Effelis, kaip projekto autorius, gavo nedidelius apartamentus viršutiniame bokšto aukšte. Dabar jie atviri turistams.
Pastatymo metu, Eifelio bokštas buvo aukštesnis už bet kurį tuometinio Pasaulio statinį dvigubai ir siekdamas 300 m, 40 metų išlaikė aukščiausio Pasaulio statinio titulą. Bokšto pastatymas anuomet apsiėjo 8 mln. frankų.
Eifelio bokšto statybos medžiagos: geležis ir kalusis plienas: 18000 metalinių detalių, pagamintų specialiai Eifelio gamykloje, sujungtų 2.5 mln kniedžių. Statinio svoris 10100 t.
Bokštas turi tris stoteles, lygius: 1 – apie 57,64 m, 2 – 115,73 m, 3 – 276,13 m. 1665 laiptai veda į „Eifelio“ viršunę. Pakilimas pėsčiomis į trečią lygmenį neretai uždarytas lankytojams.
Bokštas valomas nuo rūdžių ir perdažomas kas 7 metus, tam prireikia apie 8 mėn., 25 dažytojų, 60 t dažų, 1500 teptukų. „Eifelis“ dažomas ne viena spalva, vizualiam didybės efektui sukurti viršūnė dažoma tamsiausiai, o leidžiantis į apačią dažų spalva šviesėja.
Įdomūs faktai
- Viena iš daugelio bokšto pravardžių La Dame de Fer (angl. „The Iron Lady“), kaip ir garsiosios britų politikės Margaret Thatcher.
- Aferistas vardu Victor Lustig pardavė bokštą dviems metalo perdirbimo įmonėms.
- 2008 m. moteris vardu Erika „ištekėjo“ už bokšto ir paėmė „vyro“ pavardę La Tour Eiffel.
- Pagal „Societe de la Tour Eiffel“ duomenis, nuo bokšto atidarymo lankytojams dienos, čia buvo „sėkmingai“ įvykdytos 349 savižudybės. Ne visi nušokę nuo pirmojo lygio (57,64 m) mirė.
Šalto oro metu bokštas sumažėja (susitraukia) apie 15 cm, o stipraus vėjo – pakrypsta apie 6 -7 cm.
- Vykstant II Pasauliniam karui, Vokietijos okupacijos metu, prancūzų patriotai nupjovė lifto lynus, kad nacių vėliava neplėvesuotų ant Prancūzijos laisvės simbolio viršūnės. Palikdami Paryžių 1944 m vokiečiai, Hitlerio paliepimu, ketino nugriauti bokštą. Tai buvo patikėta kariniam miesto gubernatoriui Dietrich von Choltitz, generolas atsisakė įvykdyti fiurerio valią.
- 20000 lempučių šviesa Eifelio bokštas žiba kasnakt. Įdomu, kad fotografuoti apšviestą bokštą yra nelegalu, nes tai jau meno objektas ir taip pažeidžiamos jo autorinės teisės. 6 žmonės yra sumokėję baudas.